A Dunaújvárosi Egyetemen egy oktatói mentori hálózatot hoztunk létre, őket szakmentoroknak neveztük el. A szakmentorok – ahogy nevük is jelzi – egy-egy szakhoz kapcsolódóan mentorálják a hallgatókat: azon a szakon tanuló hallgatókat támogatják, amelyen ők maguk is oktatnak. Az oktatói szakmentori hálózatnak számos előnye van. A szakmentorokat sokkal hosszabb időre lehet kiválasztani, mint a hallgatói mentorokat. Ez azt is jelenti, hogy több tapasztalatot tudnak összegyűjteni, hiszen munkájuk során számos különböző hallgatóval találkoznak.

Az oktatók jól ismerik az adott szakot, az adott képzést: tudják, mely tárgyak teljesíthetők könnyebben, és melyek esetén kell több vagy jóval több energiát befektetni a teljesítéshez. Abban is tudnak tanácsot adni a hallgatóknak, hogy milyen szabadon választható tárgyat vegyenek fel érdeklődésüket figyelembe véve. A szakmentorok tudják, hogy az adott szakon milyen nehézségeket okozhat a szakdolgozat megírása, és hol találhat a hallgató megfelelő gyakorlóhelyet. Az sem utolsó szempont, hogy a szakmnetor ismeri kollégáit, tudja, hogy azok milyen területen kutatnak, így ebben is tanácsot tud adni a hozzá forduló hallgatóknak. A szakmentorok még abban is tudnak segíteni a hallgatóknak – a kollégáik ismerete alapján –, hogy egy másik kollégával hogyan rendezze a hallgató az esetleges konfliktust.

SZAKMENTOR (Oktató az adott szakon):

• Pontos ismeretek a szakról (tantárgyak, követelmények)
  • Folyamatos tanulmányi tanácsadás
  • Kapcsolattartás oktató kollégákkal

SZAKMENTOROK FELADATAI:

• Hallgatók beilleszkedésének támogatása
  • Egyéni, személyre szabott tanácsadás
  • Csoportos konzultáció
  • Információk tanulmányi ügyekben
  • Támogatás tanulmányi ügyekkel kapcsolatos ügyintézésben
  • Hallgatók tanulmányi előmenetelének támogatása
  • Képzéssel összefüggő kérdések megválaszolása

A szakmentorok feladata alapvetően az, hogy támogassák a hozzájuk tartozó hallgatókat, kövessék figyelemmel, hogyan haladnak a tanulmányaikban, és ha szükséges, avatkozzanak be a lemorzsolódási folyamatba, és ha tudják, akadályozzák meg, hogy a hallgató végzettség nélkül hagyja el a képzését.

További információkért keresd a  Kompetencia Központot!