A koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozások enyhítésének köszönhetően május 4-től újra zökkenőmentesebben sportolhatunk, ám ez nem jelenti azt, hogy ne tartsunk be néhány előírást és ajánlást. Nézzük, melyek a legfontosabbak!

Forrás: mozduljra.hu

Április 30-án a magyar kormány egy sor, a kijárási korlátozás enyhítését célzó rendeletet hozott. Ennek értelmében május 4-től „A sportegyesületek által szervezett, valamint az amatőr sport, a szabadidős sport és a tömegsport célú edzésen való részvétel megengedett.” A legújabb szabályozás így zöld utat ad a szabadidősportolóknak, amit már régen vártunk, ám mielőtt azt hinnénk, minden visszatért a régi kerékvágásba, érdemes megfontolnunk néhány szempontot, mielőtt belevetjük magunkat az önfeledt sportolásba. Ha ezeket gondosan betartjuk, nagyobb eséllyel óvjuk magunkat a vírustól.

Edzőtermek

Habár az edzőtermek eddig is nyitva tarthattak, március közepén számos szolgáltató döntött úgy, hogy elővigyázatosságból bezár. Az újranyitás lehetőségét biztosító kormányrendeletet követően egyre több tárja ki ismét kapuit a gyúrni és az erősíteni vágyók előtt, ám mielőtt megrohanjuk a fitnesztermeket, fontoljuk meg, hogyan!

Hungarian Functional Fitness Federation, azaz a Magyar Funkcionális Fitneszszövetség (hf3.hu) szakértőinek egy csoportja ajánlásokat fogalmazott meg, amit érdemes szem előtt tartani, amikor fitneszterembe megyünk. (A szabályok edzőtermenként eltérők lehetnek, ezért javasolt az előzetes tájékozódás.)

• Belépéskor mossuk meg és fertőtlenítsük a kezünket!
  • A workout alatt nem kell maszkot viselnünk, hiszen nehezíti a levegővételt, a közösségi terekben azonban vegyük fel!
  • Figyeljünk a távolságtartás szabályaira! Az ajánlás szerint kilenc négyzetméterre csupán egy ember juthat.
  • Használat előtt és után is fertőtlenítsük az eszközöket!
  • Vigyünk magunkkal váltócipőt és váltóruhát!
  • Vigyünk magunkkal törölközőt, és terítsük le, mielőtt elkezdjük használni a gépeket!
  • Kerüljük a közös helyiségek: a vécé és a zuhanyzó használatát! (Amennyiben lehetséges.)
  • Csak előre csomagolt terméket vegyünk a büfében!

Futás, kocogás

Szerencsére eddig is futhattunk a szabadban, ám nem árt felfrissítenünk az alapvető, megelőző jellegű iránymutatásokat.

• Lehetőleg egyedül menjünk futni!
  • Futás közben ne viseljünk maszkot, mert nehezíti a levegővételt, így a futás megerőltető lesz!
  • Ha másokkal együtt szeretnénk futni, akkor vagy a velünk egy háztartásban élőkkel tegyük, vagy ha ismerősünkkel megyünk, tartsuk a legalább másfélméteres távolságot, és ne egymás mögött fussunk!
  • Törekedj arra, hogy kevésbé lakott helyen fuss, de ha a parkot vagy a futópályát választod, figyelj a távolságtartás szabályaira!
  • Óvjuk azokat, akik nem sportolnak, velük szemben is tartsuk a kellő távolságot! Ne lihegjünk senki nyomában!
  • Kizárólag saját kulacsunkból fogyasszunk folyadékot!
  • A sportolást követően otthon fürödjünk!

Kerékpározás

Más országokkal (Spanyolország, Olaszország) ellentétben szerencsére nálunk a bringázás eddig sem volt „tiltóslistán”, ám a futáshoz hasonlóan a kerékpározásnak is megvannak a járvány alatt betartandó szabályai. Íme, a legfontosabbak!

• Ha teheted, egyedül menj bringázni! Nem nagy kérés, hiszen a tekerés valójában egyéni sport.
  • Ha mégis társaságra vágysz, a veled egy háztartásban élőkkel pattanj nyeregbe, vagy ha a barátoddal mész, tartsátok a másfél-kétméteres távolságot, és ne egymás mögött, hanem egymás mellett tekerjetek! (Természetesen nem az autóúton.)
  • A kerékpárosokra is igaz: óvjuk azokat, akik nem két keréken közlekednek, velük szemben is tartsuk az előírt távolságot!
  • Kizárólag saját kulacsunkból fogyasszunk folyadékot!
  • Ha szervizbe viszed a bicajt, győződj meg róla, hogy lefertőtlenítve kapd vissza!
  • Ha benzinkútnál fújod fel a kerekeket, használj kesztyűt és szájmaszkot!
  • A bicózás után otthon fürödj meg!

Úszás

A Magyar Turisztikai Ügynökség nemrég közzétett ajánlásai alapján összegyűjtöttük a legfontosabb tennivalókat, amelyeket meg kell tennünk uszoda- és strandhasználatkor. Mivel hamarosan berobban a nyár, előbb-utóbb minden bizonnyal – főként ha a járványügyi helyzet is úgy engedi – a medencepart mellett kötünk ki.

• A medencén kívül mindig legyen rajtunk papucs!
  • Mielőtt bemegyünk a medencébe, feltétlen használjuk a lábmosókat!
  • Medencébe lépés előtt és után is zuhanyozzunk le!
  • Használjuk nyugodtan az öltözőkabinokat, hiszen fertőtlenítik őket. Néhány órás úszást azonban kabin nélkül is kibírunk.
  • Bár az előírás szerint a medencekorlátokat félóránként kell tisztítani, ha lehet, ne kapaszkodjunk beléjük, csak ha nagyon muszáj!
  • A parton és a medencében is ügyelj a távolságtartás szabályainak betartására!
  • Minél többször használd a közösségi terekben elhelyezett kézfertőtlenítő-folyadékot!

Végezetül ne felejtsd el, hogy a rendszeres testmozgás a járvány alatt is kifejezetten fontos, hiszen erősíti az immunrendszeredet. Sportolás nélkül szervezeted nehezebben győzi le a vírust, ha véletlenül elkapnád. Azonban, ha betegnek és gyengének érzed magad, kis időre bátran mondj le a mozgásról!