Tudta, hogy az érettségivel rendelkezők még mindig 100 ezer forint hátránnyal indulnak a kezdő fizetéseknél a munkaerőpiacon a diplomásokkal szemben?

www.penzcentrum.hu statisztikái szerint a várható fizetések és elhelyezkedési esélyek még mindig diplomával a legjobbak. A végzettek átlagkeresete 2017-ben bruttó 286 630 forint volt, és mindössze négy százalékuk maradt munka nélkül.

Jelenleg főiskolai vagy egyetemi diplomával már 400 ezer forint feletti átlagkeresetre lehet számítani. A műszaki területen végzett friss diplomás fiatalok keresetéről nemrégiben hozta nyilvánosságra adatait a 2017-es diplomás pályakövetési rendszer, mely kimutatások szerint átlagosan bruttó 450 ezer forint munkabért kapnak a Dunaújvárosi Egyetem műszaki szakjain végzett hallgatók, míg az átlag fizetés a munkaerőpiac ezen részén 300-350 ezer forint között van.  Aki csak érettségivel rendelkezik, az nagyjából 100 ezer forinttal kap kevesebb fizetést. A főiskolát végzett munkavállalók bruttó fizetése 2013 és 2018 között 25, egyetemi diplomásoknál 35 százalékos volt a növekedés.

A pályakezdők esetében az érettségi 240 ezer forintos fizetéshez elég, az OKJ-s szakma valamivel többet: 246 ezer forintot ér. A diplomás pályakezdők 332-339 ezer forint keresetre számíthatnak.

Változtass sorrendet most! Válaszd a DUE-t te is!